Wypadanie włosów: typy łysienia i leczenie

Każdego dnia, z głowy przeciętnej jednostki wypada około 100 włosów. Jest to proces w pełni naturalny, którym nie trzeba się przejmować. Wszak, na miejscu starych włosów, porastają nowe.

Niepokoić powinniśmy się dopiero wtedy, gdy ilość wypadających włosów diametralnie wzrasta i/lub nie widzimy wzrostu nowych włosów. Powodem do zmartwień może być również sytuacja, gdy nadmierne wypadanie będzie dotyczyło konkretnych miejsc na głowie.

Wypadanie włosów – typy wypadania włosów

Medycyna klasyfikuje kilkanaście typów wypadania włosów. Najpopularniejszym jest łysienie androgenowe, zwane również łysieniem typu męskiego. To przypadłość, która objawia się nadmiernym wypadaniem włosów w okolicach czoła i czubka głowy. Tzw. zakola i gniazdko są jednak preludium. Łysienie tego typu postępuje i finalnie obejmuje obszar całej głowy. Szacuje się, że łysienie androgenowe dosięga nawet połowę mężczyzn po 50. roku życia. Wywoływane jest przez zaburzenia w gospodarce hormonalnej.

Coraz częściej, medycyna spotyka się również z przypadkami łysienia plackowatego. To jeden z najbardziej nieestetycznych typów wypadania włosów. Objawia się niewielkimi ogniskami zapalnymi na głowie w kształcie placków. Początkowo ich średnica nie jest większa niż 2-3 centymetry. Jednakże z czasem, ogniska poszerzają się i mogą obejmować zdecydowanie większe obszary. Według najnowszej wiedzy medycyny, łysienie plackowate jest reakcją immunologiczną organizmu. Z łysieniem plackowatym boryka się około 3-4% populacji.

Inne typy łysienia (bliznowaciejące, telogenowe, poporodowe, neurotyczne, anagenowe, wężykowate, rozlane, dyfuzyjne, dynamiczne) dosięgają łącznie około 2% populacji.

Wypadanie włosów – przyczyny występowania

Nadmierne wypadanie włosów zdecydowanie najczęściej wywoływane jest przez zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Nie mniej jednak, medycy bardzo często podkreślają, że wpływ na kondycję naszych włosów mają również takie czynniki jak:

  • Odżywianie
  • Aktywność fizyczna
  • Palenie papierosów
  • Picie alkoholu
  • Regularny rytm dobowy
  • Pielęgnacja włosów
  • Ekspozycja na słońce

Wypadanie włosów – objawy

To, czy nadmierne wypadanie włosów jest przejściowe, czy też ma charakter choroby możemy bardzo szybko określić. Wszak, w przypadku łysienia nie zachodzi porost nowych włosów. Jeśli więc widzisz, że Twoje włosy stają się coraz rzadsze – masz powody do obaw.

Udowodniono, że skuteczność terapii uzależniona jest od czasu diagnozy. Im szybciej, lekarz zdecyduje się wdrożyć leczenie, tym większa szansa na uratowanie naszych włosów. Wszak, zdecydowanie łatwiej zahamować łysienie, aniżeli pobudzić włosy do ponownego wzrostu.

Leczenie wypadania włosów

Istnieje wiele różnych metod, które pozwalają przywrócić naturalną kondycję włosów, pobudzić mieszki włosowe do wzrostu i ograniczyć wypadanie. Niestety, rozwiązania, które gwarantują najwyższą skuteczność są zwykle bardzo drogie.

Najwyższą efektywnością mogą pochwalić się zabiegi przeszczepu włosów. Niestety, koszt takowego rozwiązania to minimum kilka, a czasem nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Nieco tańszym zabiegiem jest mezoterapia igłowa. Seria 5-6 zabiegów kosztuje około 1000-2000 złotych. Metoda polega na precyzyjnych wkłuciach w skórę głowy i wpuszczeniu specjalnie przygotowanego preparatu odżywczego (tzw. koktajl oparty jest na witaminach, minerałach i pierwiastkach śladowych – skład ustalany jest indywidualnie, w oparciu o wyniki badań i przeprowadzony wywiad).

Sporą efektywność gwarantują również suplementy diet. To metoda, która cały czas rozwija się, a producenci prześcigają się w dostarczaniu coraz to skuteczniejszych rozwiązań. Podobną skuteczność wykazują szampony na porost włosów. Oparte o naturalne składniki kosmetyki bardzo często polecane są w I fazie leczenia.

W przypadku gdy, problem wypadania włosów ma podłoże hormonalne, trycholog może zalecić badania endokrynologiczne i zastosować terapię hormonami. Wiąże się to jednak z możliwością wystąpienia wielu skutków ubocznych.

Warto również zauważyć, że niekiedy wypadanie włosów można zahamować poprzez zastosowanie domowych sposobów, tj. maseczki miodowej, naparu z szałwii, maseczki drożdżowej, rozmaitych płukanek i innych.

Na czas terapii zaleca się także zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze oraz wzmożenie aktywności fizycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *