Czy wiesz, że niemal połowa osób, która podejmuje trudy odchudzania, rezygnuje już po kilkunastu dniach? Wynika to z faktu, iż redukcja zbędnych kilogramów jest dla wielu po prostu zbyt dużym wyzwaniem. Rzecz jasna, odchudzanie to proces wymagający, ale czy aby na pewno tak trudny w realizacji? Czy aby schudnąć, musimy się wykazać jakimiś szczególnymi zdolnościami?
Motywacja do odchudzania
Kluczowym elementem, który ma ogromny wpływ na osiąganie sukcesów jest motywacja. Z definicji encyklopedycznej, dowiadujemy się, że jest to stan psychofizyczny określający zdolność do podejmowania działania o danym czasie i w danych warunkach.
Większość osób, która rozpoczyna odchudzanie, wykazuje się ogromną motywacją. Niestety, lwia część wraz z upływającym czasem zapomina o tym elemencie i po prostu nie dba o poziom zdolności do podejmowania działania. Ulegamy pokusom i powoli wycofujemy się – zarówno z procesów dietetycznych, jak i treningowych.
Jak zadbać o motywację do odchudzania?
O tym, że pielęgnowanie motywacji do odchudzania jest niezwykle istotne, nie trzeba nikogo przekonywać. Wszak, bez niej – trudno o podejmowanie regularnych działań. Co zrobić, ale stale utrzymywała się na najwyższym poziomie. Istnieje kilka procesów, które skutecznie stymulują naszą motywację. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.
Po pierwsze, konieczne jest sprecyzowanie własnego celu. Sama chęć odchudzania jest niewystarczająca. Powinniśmy w sposób jasny i czytelny zakomunikować sobie co chcemy osiągnąć, w jakim czasie i jakimi sposobami. Cel musi zatem mieć następującą formę:
Chcę schudnąć X kilogramów w X czasie, wykorzystując metody: X.
Co oczywiste, cel trzeba zapisać i umieścić w dobrze widocznym miejscu (np. na tablicy korkowej, lodówce czy drzwiach od pokoju). Dzięki temu, każdego dnia będziemy przypominali sobie o postawionym założeniu.
Po drugie, bardzo ważnym elementem motywacji jest praca zgodna z planem. Aby do tego doszo – co jasne – musimy najpierw ułożyć harmonogram działań. Poleca się wykorzystywać strategię trzech planów: dziennych, tygodniowych i miesięcznych. Oznacza to, że powinniśmy formułować:
plan dzienny (w przeddzień)
plan tygodniowy (na początku nowego tygodnia)
plan miesięczny (na początku nowego miesiąca)
Dzięki temu, będziemy pracować zgodnie z harmonogramem. Co oczywiste, plany muszą bezpośrednio współgrać z ustalonym wcześniej celem.
Pamiętaj! W planach dziennych, tygodniowych i miesięcznych należy umieszczać nie tylko założenia dotyczące treningu i diety, ale także inne istotne informacje – takie jak formy aktywności fizycznej, godziny snu czy relaksu. Im bardziej precyzyjny plan działania, tym lepiej. |
Po trzecie, motywację możemy stymulować poprzez wizualizowanie osiągniętych celów. Polega to na wyobrażaniu sobie zmian i korzyści z nich wynikających. To prosty proces, który możesz realizować w niemal każdym miejscu. Pamiętaj, by robić to regularnie i stale wyszukiwać nowe bodźce (korzyści) wynikające z odchudzania. Im dłuższa będzie Twoja lista zalet i powodów dla których warto schudnąć, tym lepiej.
Po czwarte, wyższy poziom motywacji możemy osiągnąć za sprawą stałego monitorowania osiąganych rezultatów. Aby mieć lepszy obraz postępów, warto wykorzystać w tym celu arkusz kalkulacyjny. Pomiarów własnego ciała dokonywać należy 2-3 razy w miesiącu. Wyniki można obrazować na wykresach.
Pamiętaj! Nie przesadzaj z liczbą pomiarów w miesiącu, gdyż może to przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego. |
Po piąte, większą motywację możemy uzyskać podejmując rywalizację. Wszak, nic tak nie motywuje jak współzawodnik. Warto jednak wiedzieć, że dobór osoby do rywalizacji ma ogromne znaczenie. Warto, by rywalizacja miała zdrowy charakter i opierała się na pewnego rodzaju współpracy i wzajemnym motywowaniu. Dlatego też, jeśli masz przyjaciela/przyjaciółkę, która ma podobne cele, co Ty – zaproś go do tego wyzwania i razem zmieniajcie swoje sylwetki.