Dlaczego nie mogę schudnąć?

Z całą pewnością, bezustanny wzrost liczby osób z nadwagą i otyłych jest niepokojący. Nie dziwi fakt, że interwencję w tej kwestii podejmują nawet rządy. Wszakże, uświadamianie społeczeństwa jest kluczowe dla podjęcia przez nich właściwego działania. Niestety, nadal wiele osób nie posiada wiedzy, która pozwoliłaby im szybko redukować zbędne kilogramy. W dzisiejszej publikacji postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące odchudzania.

Dlaczego powinienem/powinnam schudnąć?

Lista korzyści wynikająca z redukcji tkanki tłuszczowej jest ogromna. Począwszy od poprawy wyglądu, poprzez efektywniejszą pracę narządów wewnętrznych, a skończywszy na profilaktyce wielu chorób.

Jaką rolę przy odchudzaniu ma zmiana nawyków żywieniowych?

Właściwe nawyki żywieniowe są kluczowe dla osiąganych rezultatów przy redukcji zbędnych kilogramów. Niezbędne jest to, aby dieta była ZDROWA, ZBILANSOWANA i PEŁNOWARTOŚCIOWA.

Czy trzeba trenować, aby schudnąć?

Istnieje wiele teorii dotyczących odchudzania. Niektóre zakładają, że ruch jest niezbędny, aby schudnąć. Prawda jest jednak taka, że wszystko zależy od bilansu wartości odżywczych w diecie. Celem jest dostarczanie takiej ilości pożywienia, aby organizm przy danej dawce aktywności fizycznej generował wyższe zapotrzebowanie. Tylko w ten sposób zmusimy organizm do pozyskiwania energii ze zmagazynowanej tkanki tłuszczowej.

Czy stosowanie suplementów diet przy odchudzaniu jest wskazane?

Ogromne zainteresowanie suplementami diet jest efektem wielu kampanii reklamowych, które przedstawiają środki tego typu jako rozwiązanie wszelkich problemów z nieprawidłową masą ciała. To oczywiście nie jest prawdą! Suplementy diety powinny stanowić tylko uzupełnienie diety.

Ile można schudnąć w czasie jednego miesiąca?

Tempo redukcji zbędnych kilogramów jest zależne od szeregu różnych czynników, między innymi: uwarunkowań genetycznych, zastosowanego jadłospisu oraz realizowanej aktywności fizycznej. Za optymalne tempo odchudzania uważa się redukcję w postaci 0,7-1,0 kg w ciągu tygodnia. Co oznacza, że w skali miesiąca możemy bezpiecznie i zdrowo chudnąć około 3-4 kilogramy.

Czy odchudzanie w każdym przypadku powinno wyglądać tak samo?Wielu

dietetyków i trenerów personalnych bardzo często zdaje się sugerować, że odchudzanie to proces, który powinien być dostosowany indywidualne. Oczywiście, indywidualnie dopasowana dieta czy trening – powinien dać lepsze rezultaty, ale sam schemat jest zawsze taki sam i opiera się o trzy kluczowe elementy: dietę, trening oraz suplementację.

Stosuję dietę, ale nie chudnę. Dlaczego?

W wielu przypadkach osoby, które podjęły trudy odchudzania nie zauważają zmian w składzie i budowie swojego ciała. Należy zrozumieć, że nie zawsze efektywność diety redukcyjnej będzie na takim poziomie jakiego byśmy sobie życzyli. Niekiedy, procesy redukcyjne zachodzą znacznie wolniej. Jeśli jednak, nie zauważamy różnicy na wadze po 2 tygodniach stosowania jadłospisu, należy dodatkowo obniżyć bilans kaloryczny. W zasadzie, takie modyfikacje możemy wprowadzać aż do momentu, gdy nasze wyniki osiągną pułap 0,7-1,0 kg/tydzień.

Podjadam w nocy. Jak sobie z tym poradzić?

Jedną z głównych przyczyn nadwagi i otyłości jest jedzenie późnym wieczorem. Co najgorsze, jego pohamowanie jest nie lada wyzwaniem. Co zrobić, aby czuć się nasyconym wieczorem i w nocy? Jednym ze sposobów jest zwiększenie spożycia błonnika.

Włókna pokarmowe mogą pęcznieć w żołądku i tym samym hamować apetyt. Innym rozwiązaniem jest zadbanie o zasady zdrowego snu. Im lepiej będzie przebiegał nasz sen, tym mniejsza szansa, że wybudzimy się z niego tylko po to, aby się najeść.

Ile razy jeść na diecie redukcyjnej?

Wiele głodówkowych jadłospisów sugeruje zmniejszenie liczby posiłków w ciągu dnia. To ogromny błąd, który może skutkować efektem jojo. Aby dieta redukcyjna przebiegała pomyślnie, musimy zastosować zasadę „mniej, ale częściej”, która oznacza mniejsze posiłki konsumowane nawet 5-7 razy w ciągu doby.

Jeśli nadal macie pytania, to zachęcamy do sekcji komentarzy. Postaramy się rozjaśnić wszelkie wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *