Cellulit w ciąży: przyczyny i sposoby

Cellulit stanowi defekt, który kształtowany jest przez szereg różnych czynników. Poniżej pokrótce przedstawiamy najczęściej występujące:

 • zaburzenia hormonalne – za cellulit odpowiedzialna jest nieprawidłowa gospodarka estregogenów.
 • noszenie obcisłych ciuchów – ucisk może skutkować ograniczeniem przepływu krwi.
 • nieodpowiednie odżywianie – doprowadza do otyłości, co stanowi przyczynę cellulitu.
 • brak aktywność fizycznej – skutkuje niedostateczną kondycją skóry i otyłością.
 • palenie papierosów – szkodliwe substancje znajdujące się w papierosach traktowane są jako jedna z głównych przyczyn cellulitu.

Warto również wiedzieć, że cellulit może być objawem chorobowym lub powstawać na skutek urazu mechanicznego skóry.

Cellulit w ciąży

Analizując najczęstsze przyczyny występowania cellulitu z łatwością możemy dojść do wniosku, że cellulit to przypadłość, której występowanie w ciąży nie jest dziwne. Wszak, podczas tzw. „stanu błogosławionego” w organizmie kobiety dochodzi do prawdziwej burzy hormonalnej oraz szybkiego wzrostu masy ciała. Co więcej, zwykle ograniczona zostaje również aktywność fizyczna.

Szacuje się, że cellulit to defekt estetyczny, który towarzyszy co drugiej kobiecie w ciąży. Zwykle objawia się na pośladkach, udach i łydkach. Spotkamy go również w okolicy lędźwi czy na ramionach.

Oczywistym jest jednak to, że kobiety nie są skazane na występowanie tej przypadłości. Odpowiednia profilaktyka może być gwarantem braku tego defektu. Jak powinna wyglądać?

Przede wszystkim, w ciąży należy zadbać o prawidłowe odżywianie. Zbilansowana, zdrowa dieta to absolutny priorytet. Wszak, niewłaściwe nawyki żywieniowe mogą mieć negatywny wpływ nie tylko na urodę, ale także zdrowie kobiety i dziecka. Poprzez zdrową dietę rozumie się:

 • regularne odżywianie
 • brak stosowania niezdrowych, wielokrotnie modyfikowanych produktów
 • całkowitą rezygnację z tzw. fast-foodów
 • zmniejszenie ilości konsumowanego cukru w każdej postaci
 • zwiększenie udziału warzyw, owoców oraz świeżych soków w diecie

Kolejnym istotnym czynnikiem profilaktyki przeciw-cellulitowi w ciąży jest wzmożenie aktywności fizycznej. Realizacja prostych ćwiczeń, spacery czy zajęcia na basenie są jak najbardziej wskazane. Rzecz jasna, nie chodzi o to, aby przemęczać swój organizm. Wystarczy niewielka dawka ruchu by pobudzić krążenie krwi i tym samym zapobiec cellulitowi.

Sporą uwagę poświęcić należy także prawidłowej pielęgnacji skóry. Zastosowanie właściwych kosmetyków z kolagenem i kwasem hialuronowym pomoże utrzymać prawidłową kondycję skórę. To wszystko z całą pewnością przyczyni się do pozytywnych zmian w organizmie.

Jak pozbyć się tzw. skórki pomarańczowej?

Co zrobić, gdy skórka pomarańczowa już się pojawiła? Jak reagować? Jakie metody można stosować w ciąży?

Zdeformowana tkanka tłuszczowa znajdująca się w skórze właściwej, w zasadzie nie jest zagrożeniem dla zdrowia organizmu. Nie mniej jednak, defekt jest na tyle nieestetyczny, że większość kobiet pragnie jak najszybciej się go pozbyć.

Cellulit zazwyczaj obejmuje obszary: ud, pośladków, pleców oraz dekoltu. W każdymz przypadków pozbyć się można go na kilka sposobów. Najczęściej wykorzystywane metody to:

 • stosowanie kremów i maści (dostępne w aptekach, bez recepty – koszt ok. 20-90 złotych)
 • mezoterapia igłowa (aplikacja specjalnie przygotowanego koktajlu cienką igłą – koszt ok. 1000 złotych)
 • mikrodermabrazja (mechaniczne ścieranie naskórka – koszt ok. 1000 złotych)
 • domowe receptury (maseczka z fusów kawy, maseczk z awokado – koszt ok. 10 złotych)

Oczywiście, powyższe rozwiązania różnią się skutecznością. Nie zawsze jednak konieczne jest wydawanie dużych pieniędzy na zabiegi medycyny estetycznej. Czasem, cellulit można wyeliminować dzięki kosmetykom z apteki, czy domowym sposobom.

Warto zauważyć, że każde leczenie cellulitu (inwazyjne, nieinwazyjne) powinno być konsultowane z lekarzem specjalistą. Jakakolwiek ingerencja w organizm może nieść za sobą poważne skutki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *