Trwa ładowanie

Szukasz sposobów na obniżenie złego cholesterolu?

Kompendium wiedzy, które pomoże Ci w walce z cholesterolem domowymi metodami
Zacznij działać

Tabletki na cholesterol: naturalne leczenie domowym sposobem, jak wybierać?

Cholesterol to jeden z podstawowych lipidów w organizmie, do którego syntezy dochodzi w wątrobie. Związek ten stanowi naturalne połączenie sterydu oraz lipidu, jednak nie rozpuszcza się w wodzie. Dlatego we krwi jest transportowany w lipoproteinach, kompleksach białkowych zawierających znaczne ilości cholesterolu oraz jego estrów. Frakcja o małej gęstości to zły cholesterol LDL. Nadmiar jego stężenia prowadzi do wielu zaburzeń lipidowych, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Leczenie podwyższonego cholesterolu

tabletki na cholesterol

Zaburzenia lipidowe mogą przybierać różną postać o genetycznym podłożu. Na ich występowanie wpływ może mieć nieprawidłowe odżywianie, nadwaga oraz brak aktywności fizycznej, a także choroby metaboliczne, takie jak dna moczanowa, nadczynność tarczycy i cukrzyca. Wysokie stężenie złego cholesterolu we krwi zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, zakrzepów oraz choroby niedokrwiennej serca, a także wielu innych schorzeń układu krążenia, stanowiących realne zagrożenie dla zdrowia. W leczeniu zwiększonej ilości złego cholesterolu we krwi kluczowe znacznie ma wprowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety oraz unormowanie masy ciała za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Gdy metody te okazują się nieskuteczne, konieczne jest wprowadzenie leków mających wpływ na gospodarkę lipidową. Tabletki na cholesterol powinny być dawkowane zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami zawartymi na opakowaniu.

Leki i tabletki na cholesterol

Nadmiar cholesterolu powinno się leczyć przede wszystkim metodami naturalnymi. Jednak do utrzymania jego natężenia na prawidłowym poziomie, oprócz specjalnej diety oraz zestawu ćwiczeń ruchowych zalecane może być również wprowadzenie leczenia farmakologicznego. Zadaniem leków antycholesterolowych jest przede wszystkim obniżenie stężenia złego cholesterolu, czyli frakcji LDL. Obecność dobrego cholesterolu HDL jest wskazana, dlatego wiele dostępnych na rynku środków przyczynia się jednocześnie do zwiększenia ilości tego związku. Wybierając odpowiedni lek, należy przede wszystkim upewnić się, że jego działanie nie będzie miało żadnego negatywnego wpływu na organizm. Pośród dostępnych na rynku produktów znaleźć można zarówno syntetyczne leki przepisywane wyłącznie na receptę, jak i bezpieczne tabletki na cholesterol z całkowicie naturalnym składem.

Statyny na podwyższony cholesterol

W biosyntezie cholesterolu istotną rolę odgrywa enzym reduktazy (więcej na Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Reduktaza_HMG-CoA), który blokowany jest przez statyny. Leki zawierające te związki obniżają stężenie złego cholesterolu, jednocześnie nieznacznie podwyższając zawartość frakcji HDL. Lowastatyna i simwastatyna przemieniają się w wątrobie w aktywne metabolity, podczas gdy reszta statyn utrzymuje postać kwasów hydroksylowych. Leki te przyjmowane są doustnie i na ogół dobrze tolerowane przez pacjentów. Zwykle statyny stosowane są przez osoby po zawale serca oraz zabiegach wykonywanych na naczyniach wieńcowych, jednak mogą być przyjmowane także przez cukrzyków. Nie są natomiast zalecane w przypadku współistnienia niektórych schorzeń wątroby oraz niewydolności nerek. Statyn nie powinny przyjmować dzieci oraz kobiety w ciąży lub karmiące. Leki tego typu stosować należy w dawkach dobranych indywidualnie, najlepiej z wieczornym posiłkiem.

Żywice jonowymienne

Skuteczne obniżenie stężenia złego cholesterolu uzyskać można również za sprawą żywic jonowymiennych. Białko odpowiedzialne za wchłanianie cholesterolu w jelicie blokowane jest za pomocą ezetymibu. Lek ten stosować można razem z satynami, co wzmacnia ich efekt obniżenia LDL. W aptekach dostępne są także tabletki na cholesterol zawierające ezetymib oraz simwastatynę. Za obniżenie stężenia cholesterolu we krwi odpowiada również cholestyramina, szczególnie wskazana w przypadku gromadzenia się w jelitach zbyt dużej ilości kwasów tłuszczowych. Podobnie działa kolestypol, który uniemożliwia wchłanianie kwasów żółciowych. Żywic jonowymiennych nie powinno się stosować w przypadku całkowicie niedrożnych dróg żółciowych i uporczywych zaparć, a także u osób posiadających wrzody trawienne oraz hemoroidy.

Naturalne tabletki na cholesterol

Na koniec najmniej inwazyjne, a często równie skuteczne rozwiązanie, czyli leki posiadające całkowicie naturalny skład. To przede wszystkim suplementy diety z bogatą zawartością fitosteroli. Są to sterole roślinne, będące podstawowymi składnikami roślinnych błon komórkowych. Pod względem budowy ich cząsteczki zbliżone są do cholesterolu, dlatego w odpowiedniej dawce mogą obniżyć jego stężenie i zastąpić szkodliwe frakcje LDL. Przy wyborze naturalnego suplementu warto zwrócić uwagę na skład, który powinien zawierać szeroki zestaw ekstraktów roślinnych i ziołowych. Optymalną kompozycją charakteryzuje się na przykład Cholesterol OFF. Oprócz pożytecznych fitosteroli, skład tabletek uzupełniony jest wyciągiem z jagód Acai, będących źródłem białek, przeciwutleniaczy i aminokwasów. Owoce te zawierają również witaminy, mikroelementy oraz przyczyniający się do poprawy metabolizmu błonnik. Dodatkową zaletą tabletek są ich właściwości oczyszczające, ze względu na zawartość antyoksydantu w postaci ekstraktu i flawonoidu z zielonej herbaty.

tabletki cholesterol off

Dodaj komentarz